Chrzciny - jak je zorganizować? Formalności, zwyczaje, prezenty cz2.

Kiedy termin chrztu jest już zarezerwowany, rodzice chrzestni wybrani, a formalności dopełnione, można zająć się mniej spektakularnymi, ale równie ważnymi elementami.

 

Kreacja dla maluszka

Tradycyjnie, dziecko do chrztu ubiera w strój w jasnych barwach; niekoniecznie musi on być jednolicie biały, równie dobrze nadają się tu pastelowe kolory, jak błękitny, jasnoróżowy czy kremowy.

Kreacja na chrzciny to z definicji kreacja jednorazowego użytku, więc warto popytać po rodzinie i znajomych, czy ktoś nie ma do sprzedania ubranka po własnym dziecku. Ciekawą opcją jest też wypożyczalnia strojów dla dzieci i niemowląt, dzięki czemu nasz maluszek za stosunkowo niewielkie pieniądze będzie mógł wystąpić np. w smokingu czy balowej sukience.

W każdym jednak przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne ubranka, ale przede wszystkim porę roku i warunki panujące w kościele. Zawsze warto zabrać ze sobą jakiś jasny kocyk, którym będziemy mogli okryć maluszka, jeśli temperatury okażą się niesprzyjające. Pamiętajmy, że nawet w stosunkowo ciepłych miesiącach, w dużej świątyni może panować niska temperatura, więc w warunkach, które odczuwamy jako miły chłodek, niemowlę, nie posiadające jeszcze sprawnych mechanizmów termoregulacji, może zwyczajnie zmarznąć.


 

Rodzinne spotkanie

W polskiej tradycji chrzciny dziecka obchodzi się bardzo uroczyście, więc ten szczególny dzień nie może obejść się bez eleganckiego obiadu, urządzonego w domu bądź w lokalu. Opcja ugoszczenia wszystkich w domu jest nieco tańsza, więc jeśli posiadamy wystarczająco dużo miejsca i – co bardzo ważne - rąk do pomocy, możemy pokusić się o takie rozwiązanie.

Urządzenie chrzcin w lokalu to coraz częściej wybierana opcja, ponieważ, mimo iż wiąże się z pewnymi kosztami, zdejmuje z nas ciężar przygotowania posiłków, podawania do stołu oraz zmywania. Oczywiście, wybierając lokal na uroczysty obiad, warto zadbać, by był on zlokalizowany możliwie blisko kościoła. Być może nie wszyscy nasi goście będą mieć samochód, a z tych zmotoryzowanych nie wszyscy muszą znać miasto. Im krótsza będzie więc droga do pokonania, tym łatwiej wszystko ogarniemy. Warto też zatroszczyć się o to, by lokal posiadał osobny pokoik, gdzie będziemy mogli przewinąć i nakarmić bohatera dnia lub... zwyczajnie posiedzieć przez kilka minut i ochłonąć.

 

Prezent na chrzciny

Zwyczajowo rodzice chrzestni dają maluszkowi prezenty o tematyce religijnej; często jest to łańcuszek z krzyżykiem bądź medalikiem albo ryngrafem. Ponadto, tradycją jest, iż ojciec chrzestny kupuje dla chrześniaka gromnicę, a matka chrzestna – tak zwaną szatkę, która w istocie ma postać niewielkiego, eleganckiego śliniaczka.

Jeśli poproszono nas na chrzestnych w miejscowości znacznie oddalonej od naszego miejsca zamieszkania, warto dopytać się, czy nie istnieją jakieś lokalne zwyczaje, o których możemy nie mieć pojęcia; np. w niektórych regionach Polski matka chrzestna zawsze kupuje obraz na ścianę, który później wiesza się w pokoiku dziecka.


Pozostali goście, poza gotówką, która z pewnością się przyda, również powinni podarować dziecku coś, co będzie stanowiło pamiątkę tego wyjątkowego dnia. Nie musi to być duża ani droga rzecz (tym bardziej, jeśli darujemy również gotówkę), a raczej coś, co za kilkanaście lata nadal będzie przedstawiało wartość, przynajmniej sentymentalną. Doskonale sprawdzają się tu np. albumy i książki, a także drobne przedmioty (np. srebrne łyżeczki) z wygrawerowaną datą chrztu i imieniem maluszka.