Chrzciny - jak je zorganizować? Formalności, zwyczaje, prezenty cz1.

Chrzest to nie tylko wydarzenie duchowe i przeżycie religijne – to również świetna okazja, by przedstawić nowego człowieka rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Organizacja chrzcin jest więc sporym wyzwaniem, tym bardziej, że ludzie, którzy się za to zabierają... zwykle mają w domu małe dziecko, do absorbuje sporą część ich sił i uwagi. Dlatego, zanim zabierzemy się za przygotowania, warto przemyśleć plan działania, by nie zaniedbać żadnego z elementów i przeżyć ten wyjątkowy dzień w spokojnej i radosnej atmosferze.

Emocje na bok

Niemowlaki są bardzo związane z rodzicami, a szczególnie z mamą. Dzięki temu doskonale wyczuwają jej nastroje, szczególnie te negatywne, jak stres czy zdenerwowanie i... same reagują nerwowo. Warto więc zadbać o to, by mimo ogromu spraw i formalności zachować względny spokój, który przekażemy najważniejszej w tym dniu osobie – naszemu dziecku. Pamiętajmy też, że chrzciny to sytuacja zupełnie nowa dla naszego maluszka: tłum zachwycających się nim dorosłych, inne zapachy, kolory, flesze, hałasy... wszystko to może sprawić, ze nawet spokojny i wyciszony maluszek poczuje się zdezorientowany i zagrożony, więc spokój mamy i jej radosny nastrój będą mu szczególnie potrzebne. I tu otwiera się pole do popisu dla... taty, który powinien zadbać o to, by mama mogła skupić się na małym chrześcijaninie, zamiast samodzielnie dogrywać wszelkie szczegóły i formalności. Nie należy też bać się prosić o pomoc – nasi rodzice, rodzeństwo i przyjaciele z pewnością chętnie wezmą czynny udział w przygotowaniach – trzeba im tylko o tym powiedzieć.

Termin chrztu

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić podczas przygotowań, jest ustalenie terminu chrztu. Zgodnie z prawem kanonicznym, chrzcić można przez cały rok, nawet w czasie Adwentu czy Wielkiego Postu. Mimo to, warto sprawdzić jakie zwyczaje panują w tym względzie w naszej parafii, ponieważ może się okazać, że np. chrzty odbywają się w jedną niedzielę w miesiącu. Nie warto czekać ze chrzcinami zbyt długo, np. do świąt – warto pamiętać, że im mniejszy niemowlak, tym mniej go obchodzi otoczenie, a bardziej mama, więc znacznie łatwiej będzie go opanować w czasie mszy i obiadu, niż kilkumiesięcznego bobasa, który ma już własne kaprysy i preferencje. Co więcej, w czasie świąt zwykle masze są dłuższe, a ludzi więcej, więc cała ceremonia z pewnością się przedłuży, co niekoniecznie jest wskazane dla maluszka.

Formalności chrzcielne

Kiedy wybierzemy już termin chrztu, należy udać się do kancelarii parafialnej i tam dopełnić niezbędnych formalności. Pamiętajmy, że wcale nie musimy chrzcić dziecka w naszej parafii; nie warto jednak wybierać zbyt odległej (np. w innym mieście), bowiem do kolejnych sakramentów, takich, jak komunia czy ślub, będziemy potrzebować dokumentów chrzcielnych, więc wygodniej będzie móc uzyskać je bez dłuższych wycieczek.

Przed chrztem, choć niekoniecznie podczas pierwszej wizyty w kancelarii, będziemy musieli dostarczyć kilka dokumentów:

-akt urodzenia dziecka;

-akt ślubu jego rodziców (jeśli rodzice nie posiadają ślubu kościelnego, prawo kanoniczne nie zabrania im ochrzcić dziecka);

-zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych informujące, iż nie ma przeciwwskazań, by pełnili oni tę funkcję.

Wybór rodziców chrzestnych

Funkcja rodzica chrzestnego jest bardzo prestiżowa i świadczy o zaufaniu i sympatii rodziców maluszka do danej osoby, szczególnie, jeśli na chrzestnego wybierają oni kogoś spoza „oczywistego” kręgu, jakim jest ich rodzeństwo. Zostanie rodzicem chrzestnym to powód do dumy, ale też spore zobowiązanie, również finansowe. Wybierając chrzestnych pamiętajmy, ze najlepiej, aby były to osoby, które będą mogły aktywnie uczestniczyć w życiu naszego dziecka: nie tylko przysyłać prezenty na urodziny, ale przede wszystkim zabierać go na spacery, czytać mu książeczki i być częścią jego dziecięcego świata. Często chrzestny, jako osoba dorosła, ale jednocześnie stojąca nieco z boku, staje się w późniejszych latach mediatorem pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami, pomagając rozładować nieporozumienia.

Pamiętajmy, że nie każdy może zostać rodzicem chrzestnym: musi to być osoba bierzmowana, wierzący i praktykujący katolik, będący stanu wolnego lub pozostający w sakramentalnym związku małżeńskim. Chrzestnym nie może też zostać osoba spokrewniona z dzieckiem w linii prostej, a więc rodzic, dziadek czy rodzeństwo.